Dvě dívky jsou v koupelně s čidlem relativní vlhkosti NLII

Čidlá vlhkosti

 

Vlhkosť vzduchu je meteorologický prvok, ktorý popisuje množstvo vodnej pary vo vzduchu, ktorá je obsiahnutá najmä v spodných vrstvách atmosféry a vzniká vyparovaním z veľkých vodných plôch, pôdy, rastlín, živočíchov atď.

Relatívna vlhkosť = pomer medzi množstvom vodných pár obsiahnutých vo vzduchu a najväčším možným množstvom vodných pár pri danej teplote.


Čidlá relatívnej vlhkosti sú vhodné na ovládanie vzduchotechniky vo vnútorných priestoroch podľa nameranej hodnoty. Podľa nastavenej hodnoty vlhkosti čidlo zopne alebo vypne ovládaný výstup, prípadne zníži alebo zvýši výkon ventilačnej jednotky.

Jednotka vlhkosti sa udáva v % RH (Relative Humidity, relatívna vlhkosť). Vlhkosť vzduchu by normálne rozhodne nemala byť cez 60%, bežne sa uvádza ideálny stav okolo päťdesiatich.

Príliš vysoká alebo príliš nízka vlhkosť

Nadmerná vlhkosť stojí za vznikom plesní, ktoré rozhodne neprispievajú ľudskému zdraviu. Navyše ničí všetko, na čo príde. Pleseň potom možno nájsť na stenách, pod kobercami, na nábytku, ale aj textíliách. Ani príliš suchý vzduch ale nie je pre bývanie vhodný a v mnohých panelových domoch je relatívna vlhkosť 30 percent i menej. V podmienkach extrémne nízkej relatívnej vlhkosti vzduchu dochádza k vysúšaniu slizníc, ktoré spôsobuje rôzne zdravotné ťažkosti. Navyše nízka vlhkosť vzduchu núti pre dosiahnutie rovnakého pocitu tepla vykurovať na vyššiu teplotu, a to až o 2-3 ° C. Základným krokom pre udržanie ideálnej vlhkosti v interiéroch je sledovať jej hodnotu.


Prezrite si čidlá vlhkosti vzduchu zblízka:

Prejsť do kategórie