FAQ – Často kladené otázky
(Frequently Asked Questions)
1Je možné zapojiť viac snímačov do jedného vstupu do vetracej jednotky?
Áno je to možné, ponúkame (zlučovač analógového napäťového signálu 0- 10 V.)
Na vstup slučovače je možné připojit až 8 čidel a na výstupu je sloučený signál 0-10 V.
Napětí na výstupu slučovače vždy odpovídá nejvyššímu napětí ze všech připojených čidel.
2Je možné čidlo NL-ECO-CO2 použiť pre priestory, ktoré sú trvalo obsadené?
V priestoroch kde nedôjde v podstate nikdy k vyvetraniu na hodnotu blízku vonkajšiemu vzduchu, je nutné u čidiel CO2 vypnúť autokalibračnú funkciu. Potom doporučujeme uskutočniť rekalibráciu čidla raz za 2 alebo 3 roky.
3Ako funguje autokalibračná funkcia čidiel CO2?
Čidlo dlhodobo koriguje svoju presnosť podľa vonkajšieho vzduchu, v ktorom je relatívne konštantná koncentrácia CO2 400 ppm.
Pre správnu funkciu autokalibrácie je potrebné aby raz za 10 dní došlo k riadnemu vyvetraniu vnútorného priestoru na hodnoty blízke vonkajšiemu vzduchu.
4Pri koľkých ppm spínať ventiláciu?
Americká asociácia odborníkov na ventiláciu (ASHRAE) odporúča vnútornú koncentráciu oxidu uhličitého udržiavať do 1 000 ppm, v Európe je odporúčaná hranica rôzna podľa konkrétneho štátu a napríklad u nás je to 1 500 ppm. Každý človek je inak citlivý na vydýchaný vzduch a samozrejme je teda najlepšia úroveň spínania ventilácie nastaviť individuálne, my odporúčame hodnotu 1 000 ppm.
5Musím čidlo kalibrovať?
Všetky čidlá Protronix majú vstavanú autokalibráciu, čiže nie je potrebné ich za normálnej prevádzky kalibrovať. Je potrebné aspoň raz do mesiaca vyvetrať monitorovaný priestor na vonkajšiu hodnotu koncentrácie CO2.
V niektorých priestoroch by naopak mohla byť autokalibrácia nežiadúca. Príkladom sú priestory, kde napríklad kvasí víno či zreje pivo a podobne, v takýchto priestoroch je na mieste autokalibračnú funkciu snímača vypnúť. Potom odporúčame kalibrovať každé dva až tri roky.
6Aké je vhodné umiestnenie snímača?
Kam umiestniť čidlo kvality vzduchu a čomu je lepšie sa vyhnúť je uvedené v článku: (5 tipov, kam (ne)umiestniť čidlo kvality vzduchu)
7Merať oxid uhličitý (CO2) alebo prchavé organické látky (VOC)?
Čo a v akom priestore sledovať je uvedené v tomto článku: (CO2 nie je hlavným znečisťovateľom vnútorného vzduchu)
8Môžem inštalovať snímač CO2 pod strop?
Principiálne je to možné ak je v danom priestore vždy aspoň nejaký hoci minimálny pohyb vzduchu, tak koncentrácia CO2 je spravidla rovnaká ako nižšie v miestnosti. Avšak pokiaľ sa jedná o uzavretú miestnosť bez vetrania, tak je dobré umiestniť čidlo cca do výšky hlavy zdržiavajúcich sa osôb.
9Aká je spotreba čidla, aký zdroj mám použiť?
Spotreba čidla sa mierne líši typ od typu, avšak v priemere je pod jeden Watt. Teda z hľadiska výkonu to nie je nič náročné, len u snímačov CO2 je potrebné počítať s prúdovými špičkami až 150 mA, hoci po veľmi krátku dobu v rade milisekúnd. Rozsah napájacieho napätia je u väčšiny čidiel už od 12 V jednosmerných až po 35 V jednosmerných, teda dostatočne široký, aby v podstate ľubovoľný štandardný 12 V alebo 24 V zdroj plne vyhovel pre napájanie čidla.
10Môžem zapojiť len jednu zem? Zapojenie 3žilovo?
Áno, je to možné a pre krátke vzdialenosti v rade jednotiek metrov dĺžky prívodného kábla bezproblémové. Máme na mysli zapojenie napájania a analógového výstupu čidla s jednou spoločnou zemou. Ak dĺžka prívodného kábla je už nad 10 m alebo môže ísť vedenie k čidlu v súbehu s nejakými silovými vodičmi, ktoré by mohli rušiť svojim elektromagnetickým poľom bezprostredné okolie, tak je vhodné zapojenie štvorvodičové. Štvorvodičovým sa rozumie, že pre napájanie a pre výstup 0-10 V je použitý samostatný krútený pár vodičov, aké sú k dispozícii napríklad v kábli SYKFY 2x2x0,5.