zápach z těkavých organických látek

Čo sú hlavné znečisťujúce látky vnútorného vzduchu?
Znečišťující látky / látky ve vnitřním prostředí - žena se zacpaným nosem

CO2 ako dobrý ukazovateľ znečistenia vzduchu

Pri pobyte osôb v uzavretom priestore bez zodpovedajúceho vetrania stúpa obsah škodlivín vo vzduchu a rovnako tak aj koncentrácia CO2. Z tohto dôvodu sa namerané hodnoty oxidu uhličitého využívajú hlavne pre posúdenie miery znečistenia vnútorného vzduchu.

Oxid uhličitý je teda najmä indikátor, vhodný pre efektívne riadenie ventilačných systémov v priestoroch, kde sa často a dlhodobejšie zdržiavajú ľudia (školy, škôlky, obchodné domy, kancelárie, obývacie izby, spálne, detské izby …). Avšak hlavnými znečisťovateľmi vzduchu sú tzv. prchavé organické látky.
Čo sú to prchavé organické látky alebo VOC?

Tabulka hlavních zdrojů VOC

Sú to rôzne druhy organických zlúčenín, ktoré sú za normálnej teploty v plynnom stave. Podľa odhadov existuje prchavých organických látok okolo desať tisíc druhov. VOC môžu mať negatívny dopad na zdravie a pohodu ľudí.

Jednoducho ich môžeme rozdeliť na dve skupiny:

 1. Bio-odpadné látky – vznikajú pri metabolickej aktivite živých organizmov (dych, pot, …) alebo tiež napríklad pri varení, pečení apod.
 2. Výpary zo stavebných materiálov, nábytku, kobercov, čistiacich prostriedkov alebo kozmetických prípravkov, farieb atď.
Hlavnými prejavmi sú:
 • nepohoda
 • znížená schopnosť koncentrácie
 • ospalosť, únava
 • bolesti hlavy,
 • podráždenie očí alebo až závrate

Sú to v podstate tie znečisťujúce látky, kvôli ktorým sa primárne vetrá (zápachy). Snímač VOC je teda najviac podobný vnímaniu pachov ľudským nosom. V tabuľke vpravo si prezrite hlavné zdroje VOC.
Čo s priestorom, kde je zápach, avšak koncentrácia CO2 môže byť v poriadku?

Vždy je potrebné zvoliť typ čidla podľa prevažujúceho spôsobu využitia konkrétneho priestoru. Napríklad na toaletách, v kuchyniach, šatniach alebo fitcentrách je často hladina CO2 v poriadku navzdory nepríjemným odérom a teda potrebe vetrať.

Podobná situácia môže nastať aj v nových budovách, kde hneď pri príchode cítite odér z náterov, nábytkov, … tento jav sa nazýva SBS = Sick Building Syndrom – syndróm chorých budov (o SBS viac tu).

*CO2 = oxid uhličitý, bezfarebný plyn bez zápachu
*VOC = angl. Volatile Organic Compounds – prchavé organické látky
Chcem si prezrieť čidlá CO2

Chcem si prezrieť čidlá VOC

 


Kontaktujte nás

  Registrujte sa k newsletteru tu
  „Meriame, na čom záleží“

  Pardubická 177
  537 01 Chrudim
  Czech Republic

  obchod@protronix.cz +420 722 931 799 +420 469 625 190 IČ 25962264 DIČ CZ25962264

  © Protronix s.r.o. 2024