Radón je bezfarebný rádioaktívny plyn, ktorý vzniká rozpadom uránu (urán = rádioaktívny prvok, používaný hlavne ako palivo do jadrových reaktorov). Radón nemá žiadnu chuť ani zápach a uvoľňuje sa zo zemského podložia.
Pretože je ťažší ako vzduch, má teda snahu sa zhromažďovať pri zemi. Avšak bežne preniká do vnútorných priestorov rôznymi netesnosťami v plášti budov.
Česká republika sa radí medzi krajiny, kde sa radón vyskytuje v naozaj vysokej miere – hodnoty patria k najvyšším na celom svete. Preto tu máme nastavené tiež prísne normy a pravidelné kontroly vnútorných priestorov budov.
Normy a kontroly sú u nás prísne nastavené, pretože radón je braný ako veľmi vážny karcinogén – predstavuje teda veľmi rizikový faktor pre zdravie človeka. Jedná sa hlavne o dlhodobý pobyt v prostredí so zvýšeným výskytom radónu, krátkodobý pobyt je z hľadiska ožiarenia zanedbateľný.
Radón sa nachádza v podloží alebo napríklad aj v spodnej vode. Do domu sa tak môže dostať skrz:
Jednotkou je Becqurel (čítame bekverel) – Bq. Je pomenovaný po francúzskom fyzikovi Henrim Becquerelovi (1852 – 1908), ktorý objavil prirodzenú rádioaktivitu a bol za to vyznamenaný Nobelovou cenou.
Becquerel je jednotka používaná pre vyjadrenie rádioaktivity – vyjadruje jeden rádioaktívny rozpad za jednu sekundu. Na účely posúdenia radónovej záťaže vo vnútornom prostredí používame jednotky Bq/m3 (Becquerel na meter kubický).
1 Bq/m3 vyjadruje objemovú aktivitu, kedy dochádza za jednu sekundu v objeme 1 metra kubického práve k jednej rádioaktívnej premene.
Teraz, keď už vieme, v čom sa radón meria, sa môžeme pozrieť na limity pre vnútorné prostredie nastavené vyhláškou SÚJB č. 184/1997 Zb.
Tu by nemala byť priemerná hodnota tzv. objemovej aktivity radónu vyššia ako 400 Bq/m3. Ak je prekročená, odporúčajú sa vykonať rozumné protiradónové opatrenia.
Tu je stanovený limit 200 Bq/m3. Pri stavbe sa preto majú uskutočniť zodpovedajúce preventívne opatrenia.
Zaujímavosť: Priemerná hodnota v bytoch ČR je cca 120 Bq/m3.
Miesta s vysokým výskytom radónu sú dnes známe a môžete si ich nájsť na mapách radónového rizika Českej republiky. Tu nájdete oblasti s očakávaným nízkym, stredným a vysokým výskytom radónu.
Podstatné je (ako u ďalších znečisťovateľov vnútorného prostredia) dostatočné vetranie. A to riadená ventilácia na základe aktuálne zistených hodnôt z čidla radónu, aby sa zabezpečilo dostatočné vetranie a na druhú stranu sa nevetralo príliš, teda zbytočne. Toto ľahko zvládne čidlo detekcie radónu ADS-Rn1.
Vlastnosti:
Z nižšie uvedeného grafu je zrejmé, že meranie bližšie k zemi ukazuje vyššiu koncentráciu radónu.
V podkroví sa hodnota držala okolo limitu 200 Bq/m3, zato na prízemí už limit značne presahovala a to hodnotami blízko 1 000 Bq/m3. Meraním sme zistili, že zdrojom radónu v obytných miestnostiach je malá pivnica, kde bolo nameraných takmer 4 000 Bq/m3!
Odvetrávanie tohto priestoru problém úplne vyriešilo – viď graf. A aj na prízemí boli hodnoty vyhovujúce.
Pardubická 177
537 01 Chrudim
Czech Republic
obchod@protronix.cz +420 722 931 799 +420 469 625 190 IČ 25962264 DIČ CZ25962264
© Protronix s.r.o. 2025