Aká je ideálna vlhkosť v byte?

 

Okrem CO2 (prečítajte si o jeho vplyve na vnútorné prostredie tu) je vlhkosť ďalším veľmi významným faktorom, ktorý ovplyvňuje pohodu a komfort ľudí žijúcich vo vnútornom prostredí. A tu tiež trávime veľmi veľa času – podľa posledných výskumov až 90 % času denne!




Čo znamená výraz “relatívna vlhkosť”

Relatívna vlhkosť alebo RH (z anglického Relative Humidity) = pomer medzi množstvom vodných pár obsiahnutých vo vzduchu a najväčším možným množstvom vodných pár pri danej teplote.

Relatívna vlhkosť sa udáva v percentách (%) – koľko percent vlhkosti je v miestnosti v závislosti na teplote.

Aká vlhkosť je tá ideálna?

Toto rozpätie sa mení na základe ročného obdobia. Kým v zime by sme mali vlhkosť v byte udržiavať medzi 40 – 60%, v lete je horná hranica o niečo nižšia a vlhkosť by mala byť medzi 40 – 55%.

Vyššie alebo nižšie hodnoty často vedú k celkovému nepohodliu vo vnútornom prostredí a tiež k rôznym zdravotným problémom.




Graf komfortnej zóny v závislosti na vlhkosti a teplote prostredia okolo nás: 

 




Prejavy príliš vysokej vlhkosti

vysoká vlhkost plíseň na zdi

 

Vysokú vlhkosť jednoducho poznáme podľa orosených okien, vlhkých múrov a prípadne i nábytku či podláh. To prispieva k tvorbe plesní na oknách, škárach a stenách miestností. Pleseň potom môže mať negatívny vplyv nielen na stavebné prvky a vybavenie bytu, ale aj na zdravie osôb. Nepríjemným prejavom sú potom alergie, atopické ekzémy alebo ďalšie respiračné ťažkosti.

Ako znížiť vlhkosť v byte

Väčšinou to nie je tak zložitou úlohou. V novo zrekonštruovaných budovách a bytoch je často zo začiatku vlhkosť vyššia – postupne však dochádza k vysušeniu stavebných prvkov, ktoré mohli byť vplyvom stavby/rekonštrukcie ešte vlhké.

Odporúčaným spôsobom je, samozrejme, dostatočné vetranie – či už celého domu/bytu alebo napríklad v najzaťažovanejšej kúpeľni, sušenie bielizne vonku a používanie digestora. Najlepším spôsobom je vetranie na základe čidla vlhkosti. To monitoruje kvalitu vzduchu – vlhkosť v byte/dome a podľa nameraných dát riadi napríklad ventilátor v kúpeľni alebo celú vzduchotechniku.




Prejavy príliš nízkej vlhkosti

nízká vlhkost projev

Nízka vlhkosť (pod 40 %) je najskôr ešte nepríjemnejšia ako tá vysoká. Prejavy môžu byť:

  • škrabanie v krku ráno, kašeľ,
  • suchá pleť, popraskané pery,
  • únava,
  • upchatý nos

Naviac pri nízkej vlhkosti (teda vysokom odparovaní vody) sa z nábytku, kobercov atď. dostávajú do vzduchu prchavé organické látky tzv. VOC, ktoré sú hlavnou príčinou negatívnych prejavov spojených so znečisteným vnútorným vzduchom – môžete si o nich prečítať viac tu.

Ako zvýšiť vlhkosť v byte

Vlhkosť v byte môžeme zvýšiť opačnými procesmi. Odporúča sa práve sušiť bielizeň vo vnútorných miestnostiach, pestovať izbové rastliny alebo dať na kúrenie nádobu s vodou. Ďalším riešením môže byť tiež zvlhčovač vzduchu, ktorý delí vodu na mikročastice a púšťa ich do priestoru.




Prečo používať čidlá kvality vzduchu vo vnútornom prostredí?

Prejsť na článok


Kontaktujte nás

    Registrujte sa k newsletteru tu
    „Meriame, na čom záleží“

    Pardubická 177
    537 01 Chrudim
    Czech Republic

    obchod@protronix.cz +420 722 931 799 +420 469 625 190 IČ 25962264 DIČ CZ25962264

    © Protronix s.r.o. 2024