Na obrázku je žena, která má příznaky vysoké koncentrace VOC v kancelářském prostředí

SBS – Syndróm chorých budov

Máte v kancelárii nové koberce a nábytok, elektroniku s plastovými krytmi alebo napríklad protipožiarne dvere? A ku všetkému je tam všetko čistené rôznymi chemikáliami? Dajte si pozor, či sa u vás tiež neprejavuje syndróm chorých budov.


Celosvetovo sa používa skratka SBS = (z angličtiny) Sick Building Syndrome. Je to súhrnné označenie hlavne pre pracoviská a tiežSyndrom nemocných budov - projevy špatné koncentrace pre domy, v ktorých u seba ľudia pozorujú rôzne zdravotné ťažkosti a príznaky u nich zmiznú, akonáhle budovu opustia.

Ako sa SBS prejavuje?

Dlhodobý pobyt v priestore, kde sa vyskytuje veľká koncentrácia škodlivých chemikálií a rôznych výparov, môže spôsobiť rôzne zdravotné komplikácie. Najčastejšie sú to bolesti hlavy, únava, podráždenie a pálenie očí až nevoľnosť alebo napríklad kašeľ.

Syndróm chorých budov môžeme najčastejšie pozorovať u ľudí v pracovnom prostredí, ten znižuje ich komfort a zároveň tak klesá aj efektivita práce.

Záležitosť posledných rokov

Zatiaľ čo v minulom storočí sa syndróm pripisoval len práci vo výškových budovách, dnes ho vidíme prakticky všade. V posledných rokoch, keď sa začala väčšina budov zatepľovať a utesňovať novými oknami, rekonštruujú sa alebo stavajú nové domy, sa začal SBS u ľudí objavovať čoraz častejšie. Veľa ľudí (aj detí) majú rôzne alergie, astmy, časté pálenie očí a bolesti hlavy. K tomu všetkému prispievajú tzv. prchavé organické látky alebo skrátene VOC (Volatile Organic Compounds). Do tých môžeme zahrnúť výpary z kobercov, náterov, parfémov, čistiacich prostriedkov, z vyprážania, varenia, výpary na toaletách a v šatniach, z plastov a predovšetkým tiež z ľudí.

Viac o prchavých organických látkach si môžete prečítať v tomto článku.

Zlepšite prostredie, v ktorom sa pohybujete

Jednou z najdôležitejších príčin, prečo sa vo vnútornom prostredí necítime dobre, je nedostatočné vetranie obývaného priestoru. Bohužiaľ výskytu prchavých organických látok vo vnútornom prostredí nemôžeme zabrániť.

Niektoré výpary, ako čistiace prostriedky…, obmedziť môžeme, avšak úplne jednoduché to nie je. Zložitejšie je to v kanceláriách a bytoch, ktoré stoja v hustej mestskej zástavbe, otvoriť okná a vetrať sa v niektorých situáciách rovná zhoršeniu vzduchu – znečistenie vonkajším smogom a zároveň situáciu nezlepší ani hluk. Riešenie?

Ekologické a hlavne lacné čističky vzduchu nájdete i medzi kvetinami – avšak tie nie sú veľmi účinné a tiež odstraňujú len hŕstku VOC.

S čidlami kvality vzduchu k čistému vnútornému prostrediu

Pomôcť vám k čistému a hlavne zdravému vnútornému prostrediu je naša špecializácia. V našej ponuke nájdete čidlá na meranie koncentrácie prchavých organických látok – príčinu prejavov SBS. Čidlá riadia vzduchotechnickú jednotku na základe nameranej koncentrácie VOC a tak napomáhajú k vyčisteniu vnútorného prostredia od zdraviu škodlivých látok.

 

Ako sa môžete dočítať v článku CO2 nie je hlavným znečisťovateľom vzduchu, tak prchavých organických látok je podľa posledných meraní okolo 10 000 druhov. Naše čidlo VOC sa špecializuje na tie najčastejšie sa vyskytujúce vo vnútornom prostredí – výpary z metabolickej činnosti ľudského organizmu a ďalšie látky ako formaldehyd, kuchynské výpary, výpary z čistiacich prostriedkov, kobercov, lakov atď. Proste všetko, čo čidlo CO2 nie je schopné detekovať.

Inteligentné čidlo VOC

Pre jednoduchšie nasadenie v praxi sme vyvinuli, s využitím rozšíreného povedomia o meraní koncentrácie oxidu uhličitého, takzvané “inteligentné” čidlá VOC. Inteligencia spočíva v tom, že snímač VOC, tzv. IVOC, dáva výstup ako ekvivalent merania CO2 – teda rozsah merania 400 – 2000 ppm. Preto aj nastavenie regulácie ventilácie či nastavenie medznej hodnoty, pri ktorej má čidlo ventiláciu zopnúť, je pre užívateľov pohodlné a nemusia si riešiť vlastnú koncentráciu VOC.

Prezrite si čidlá iVOC

Chcete dostávať pravidelne emaily zo sveta čidiel kvality vzduchu a vzduchotechniky?

Kliknite tu

 

Kontaktujte nás

  Registrujte sa k newsletteru tu
  „Meriame, na čom záleží“

  Pardubická 177
  537 01 Chrudim
  Czech Republic

  obchod@protronix.cz +420 722 931 799 +420 469 625 190 IČ 25962264 DIČ CZ25962264

  © Protronix s.r.o. 2024