Kam na zdi správně umístit čidlo kvality vnitřního vzduchu, čidlo CO2

5 tipov, kam (ne)umiestniť čidlo kvality vnútorného vzduchu


1. Nie tam, kde by sa na neho priamo dýchalo

Ak umiestnite čidlo priamo k stolu alebo hneď tesne vedľa postele (prípadne nad ňu) atď. Môže dýchanie nepriaznivo ovplyvňovať meranie čidla a hlásiť tak vyššie hodnoty, než v skutočnosti sú. A to z toho dôvodu, že človek vydychuje (okrem ďalším znečisťujúcich látok) približne 100 x vyššiu koncentráciu oxidu uhličitého ako je vo vonkajšom vzduchu! Vonkajšia koncentrácia je zvyčajne pod 450 ppm, človek potom vydychuje vzduch, ktorý obsahuje 40 000-50 000 ppm!
2. Ako vysoko nad zem?

Najlepšie umiestnenie je 1 – 1,5 metra nad zem, cca do výšky vypínačov. Ak si vezmeme samotný oxid uhličitý, ten je síce ťažší ako vzduch, avšak zvyčajne sa v normálnom priestore, vplyvom pohybu ľudí a prirodzenej infiltrácie či vetrania, dobre mieša, nie je teda až tak podstatné umiestnenie čidla z hľadiska výšky nad zemou. V naozaj tesnej spálni je dobré ho umiestniť do výšky hlavy.
3. Neschovávajte ho

V rohu miestnosti zle cirkuluje vzduch a čidlo by nemuselo snímať zvýšenú hodnotu znečistenia vzduchu. Rovnako tak aj za nábytkom, kde sa na čidlo môže tiež dosť prášiť – tým sa zvyšuje riziko zanesenia filtra.
4. Ani priamo pri oknách ani priamo pri dverách

Pri okne (či už je otvorené alebo zatvorené) a dverách – a hlavne vchodových – môže na čidlo pôsobiť vonkajší vzduch vďaka prípadnej netesnosti. To môže falošne znižovať namerané hodnoty a miestnosť by sa potom mohla na základe skreslených informácií z čidla nedostatočne odvetrávať.
5. Pozor na teplotu a vlhkosť

Nie je vhodné umiestňovať čidlo do priestorov, kde sa (veľmi) prudko mení vlhkosť alebo teplota. Čidlu by už vôbec neprospel priamy kontakt s kvapalinami – preto umiestnite čidlo tam, kde na neho nemôže striekať voda alebo chemikálie.Stiahnite si doporučenie pre umiestnenie čidiel kvality vnútorného vzduchu do svojho počítača alebo telefónu.

Prezrite si čidlá kvality vzduchu

Kontaktujte nás

  Registrujte sa k newsletteru tu
  „Meriame, na čom záleží“

  Pardubická 177
  537 01 Chrudim
  Czech Republic

  obchod@protronix.cz +420 722 931 799 +420 469 625 190 IČ 25962264 DIČ CZ25962264

  © Protronix s.r.o. 2024