Kam na zdi správně umístit čidlo kvality vnitřního vzduchu, čidlo CO2

5 tipov, kam (ne)umiestniť čidlo kvality vnútorného vzduchu


1. Nie tam, kde by sa na neho priamo dýchalo

Ak umiestnite čidlo priamo k stolu alebo hneď tesne vedľa postele (prípadne nad ňu) atď. Môže dýchanie nepriaznivo ovplyvňovať meranie čidla a hlásiť tak vyššie hodnoty, než v skutočnosti sú. A to z toho dôvodu, že človek vydychuje (okrem ďalším znečisťujúcich látok) približne 100 x vyššiu koncentráciu oxidu uhličitého ako je vo vonkajšom vzduchu! Vonkajšia koncentrácia je zvyčajne pod 450 ppm, človek potom vydychuje vzduch, ktorý obsahuje 40 000-50 000 ppm!
2. Ako vysoko nad zem?

Najlepšie umiestnenie je 1 – 1,5 metra nad zem, cca do výšky vypínačov. Ak si vezmeme samotný oxid uhličitý, ten je síce ťažší ako vzduch, avšak zvyčajne sa v normálnom priestore, vplyvom pohybu ľudí a prirodzenej infiltrácie či vetrania, dobre mieša, nie je teda až tak podstatné umiestnenie čidla z hľadiska výšky nad zemou. V naozaj tesnej spálni je dobré ho umiestniť do výšky hlavy.
3. Neschovávajte ho

V rohu miestnosti zle cirkuluje vzduch a čidlo by nemuselo snímať zvýšenú hodnotu znečistenia vzduchu. Rovnako tak aj za nábytkom, kde sa na čidlo môže tiež dosť prášiť – tým sa zvyšuje riziko zanesenia filtra.
4. Ani priamo pri oknách ani priamo pri dverách

Pri okne (či už je otvorené alebo zatvorené) a dverách – a hlavne vchodových – môže na čidlo pôsobiť vonkajší vzduch vďaka prípadnej netesnosti. To môže falošne znižovať namerané hodnoty a miestnosť by sa potom mohla na základe skreslených informácií z čidla nedostatočne odvetrávať.
5. Pozor na teplotu a vlhkosť

Nie je vhodné umiestňovať čidlo do priestorov, kde sa (veľmi) prudko mení vlhkosť alebo teplota. Čidlu by už vôbec neprospel priamy kontakt s kvapalinami – preto umiestnite čidlo tam, kde na neho nemôže striekať voda alebo chemikálie.Stiahnite si doporučenie pre umiestnenie čidiel kvality vnútorného vzduchu do svojho počítača alebo telefónu.

Prezrite si čidlá kvality vzduchu