Plynový hořák je dobrý zdroj oxidu uhličitého a také oxidu uhelnatého v domácnostech

Úniky oxidu uhoľnatého

Úniky CO sú v poslednej dobe veľmi diskutovanou témou. Na otravu oxidom uhoľnatým zomrelo už mnoho ľudí a to aj napriek tomu, že by stačilo tak málo – zaobstarať si domov čidlo CO, ktoré by mohlo na tento nebezpečný plyn upozorniť obyvateľov domov.

Oxid uhoľnatý je plyn bez farby a zápachu. Má výbornú schopnosť viazať sa na hemoglobín (červené krvné farbivo), je preto smrteľne nebezpečný pre akýkoľvek živý organizmus.

Zdroje CO a kde si dať pozor

Vzhľadom k jedovatosti je jednou z významných znečisťujúcich látok. Vzniká pri nedokonalom spaľovaní uhlíka a organických látok, je emitovaný napr. automobilmi, lokálnymi ohniskami alebo energetickým priemyslom. Bežne sa vyskytuje v atmosfére, nie však v koncentrácii prevyšujúcej 0,001% (10 ppm).

Najčastejšie sa stávajú otravy CO v domácnostiach a vo väčšine prípadov sú spôsobené nedbanlivosťou a najmä zanedbaním pravidelnej údržby a revízií ohrievačov, ohrievačov vody, komínov a iných spalinových ciest. Dnešné moderné kotle sú úplne bezpečné..

 

                                                                            Ochrana

Najlepšou ochranou je, samozrejme, dobrá a pravidelná kontrola spotrebičov, z ktorých nebezpečný oxidu uhoľnatý môže unikať. Skvelou poistkou, ako si byť stopercentne istý je čidlo, ktoré meria koncentráciu CO už od veľmi malého množstva.

Prezrite si čidlo CO v našom katalógu

Kontaktujte nás

  Registrujte sa k newsletteru tu
  „Meriame, na čom záleží“

  Pardubická 177
  537 01 Chrudim
  Czech Republic

  obchod@protronix.cz +420 722 931 799 +420 469 625 190 IČ 25962264 DIČ CZ25962264

  © Protronix s.r.o. 2024